Kaip pasirinkti savanorišką veiklą

Kas yra ir kas nėra savanorystė

Savanorystė yra  asmens įsipareigojimas savo finansiškai neapmokama veikla prisidėti prie ne pelno siekiančios organizacijos veiklos, kurioje kuriama vertė bendruomenei ir savanoriui. Savanorystės vietą bei įsipareigojimo laikotarpį asmuo pasirenka laisva valia, suderinęs su savanorius priimančia organizacija.

Savanorystė remiasi naudos visuomenei ir asmeniui, bendradarbiavimo bei lankstumo principais. Savanorystė, nors ir labai artima savo prigimtimi, tačiau tai nėra aukojimas, taip pat tai nėra praktika ar narystė organizacijoj. Šios skirtys yra svarbios iš esmės atskiriant veiklos pobūdį, atsakomybių ribas, nustatant tarpusavio santykius.

Tam, kad savanoriška veikla būtų praturtinanti patirtis, o ne vargas, būtina prieš pasirenkant veiklą, pasverti ir įvertinti keletą aspektų.

Kaip pasirinkti savanorišką veiklą?

Sava platforma nuolat pildosi įvairiomis veiklomis, į kurias galite registruotis tuoj pat, arba domėtis – pasitikslinti su koordinatoriumi, pasiteirauti. Kalendoriuje galite matyti veiklas, į kurias galima registruotis tuoj pat, tačiau daugiau veiklų galite rasti per paiešką įvesdami įvairius kriterijus – kontaktinę ar nuotolinę veiklą, pagal specialiuosius ar bendruosius įgūdžius, tikslinę grupę, organizaciją ar organizacijos darnaus vystymosi tikslus.

Rinkdamiesi veiklą, atkreipkite dėmesį, kuri veikla atitinka jūsų gebėjimus, interesus ir turimą laiką. Organizacija taip pat investuoja laiką pasirengimui ir savanorių įtraukimui, tad labai svarbu įvertinti savo galimybes.

Dauguma “čia ir dabar registracijos” veiklų skirtos komandoms, ar nereikalauja specialaus pasirengimo, paprastai neapima tiesioginio darbo su tiksline grupe. Tai veiklos itin tinkamos susipažinimui su organizacija ir bendrai patirčiai su komanda. Pažinus organizaciją lengviau įvertinti tolimesnes galimybes prisidėti.

Filtruojant veiklą pagal įgūdžius, galite rasti sau tinkamą profesinę savanorystę. Profesinė savanorystė reiškia, jog tikimąsi tam tikrų žinių ar įgūdžių užduočiai atlikti, kurios yra daugiau nei vidutinės, specialisto lygmens. Tokia savanorystė neretai yra nuotolinė, gali reikėti pasirengimo, susipažinimo su įstaiga, kad galėtumėte atlikti užduotį. Susitikrinkite, ar galite tiek laiko skirti darbo metu, kokios laiko paskirstymo galimybės, galbūt galite užduotį dalintis su kolega. Tokia veikla yra galimybė praplėsti savo profesinę patirtį naujame kontekste ir ženkliai prisidėti prie organizacijos vystymosi.

Platformoje galite rasti veiklas, kurios susiję su žmonėmis – su rūpinimusi socialiai pažeidžiamų grupių įtrauktimi, su vaikų, jaunimo ar suaugusiųjų švietimu, ugdymu, taip pat meną ir kultūrą puoselėjančias organizacijas, aplinkosaugos ir sporto organizacijas. Gali būti, jog savanorystės poreikiai organizacijoje nesusiję su tiesiogine veikla, tačiau taip pat gyvybiškai svarbūs.

Jei jūsų darbovietė yra platformos partnerė, pasidomėkite, kokie yra įmonės darnaus vystymosi tikslų prioritetai, tokiu būdu padėsite siekti visos įmonės tikslų.

Jei ketinate skirti laiką kontaktinei savanorystei, siūlome įvertinti visus praktinius aspektus – ar patogi vieta nuvykti, ar laikas nesikerta su kitais svarbiais jūsų gyvenimo aspektais, įvertinkite, ar galite toleruoti triukšmą, kvapą, taip pat ar savanoriška veikla reikalaus daug bendrauti, ar jūsų sveikata tinkama atlikti užduotį, ar pati organizacijos misija yra artima Jūsų pasaulėžiūrai, atkreipkite dėmesį, jog kai kurios organizacijos turi ir religinį aspektą, paprastai savanoriams nėra keliamas lūkestis būti tikintiems, tačiau svarbu patiems įsiverinti, ar tai jums priimtina. Atvirai ir sąžiningai su savimi apsvarstykite, kokie Jūsų lūkesčiai šiai veiklai, tai padės įsivertinti, kokią veiklą pasirinkti geriausia.

Linkime didžiausios sėkmės.

Norėtumėte tapti SAVA platforma partneriu/e? Turite kitų klausimų? Parašykite mums!