Savanorystė didesniuose miestuose – dažna ir gana paplitusi veikla. Miestuose daug įvairiausių organizacijų, kurios užsiima skirtingomis veiklomis ir siūlo plačias savanorystės galimybes.
Kita vertus, norint rasti savanorystės galimybių mažesniuose Lietuvos miesteliuose, gali tekti įdėti daugiau pastangų. Manau, taip yra todėl, kad organizacijos sąmoningai pasirenka savo veiklą pradėti mieste: čia daugiau žmonių, daugiau galimybių, pažinčių. Taip pat ir žmonės įpratę yra įsitraukti į vis kitas veiklas ir kažką veikti.
Vis dėlto, įtraukianti ir įdomi savanorystė kaimuose ir miesteliuose yra be galo svarbi, tad trumpai apžvelkime, kaip tokia savanorystė galėtų atrodyti ir kokią naudą atneštų bendruomenei.
Kodėl svarbi savanorystė mažuose miesteliuose ir kaimuose?
Ne paslaptis, kad mažuose miesteliuose vaikai, jaunimas ar net senjorai neturi tiek daug užsiėmimų, kiek miesto gyventojai. Miestuose, vaikai ir jaunimas eina į būrelius, senjorai taip pat turi galimybę lankyti įvairiausius užsiėmimus, pvz., šokius ar sportą. Kaimuose dažniausiai tokių veiklų pasirinkimas reikšmingai mažesnis.
Todėl savanorystė kaimuose ir miesteliuose padėtų padaryti žmonių gyvenimus įdomesnius ir prasmingesnius.
Pirmiausia, savanorystė mažuose miesteliuose atneštų veiklos gyventojams. Tai būtų puiki alternatyva jaunimui ir ne tik kai „nėra ką veikti“.
Taip pat, gyventojai turėtų galimybę kurti naujas pažintis, plėsti savo pasaulėžiūrą. Jaunimas (galbūt ir senjorai ar vidutinio amžiaus žmonės) įgytų naujos patirties. Visa tai padėtų įgyti pasitikėjimo savimi, drąsos ir pažinti save.
Vis dėlto, manau, didžiausias savanorystės mažuose miestuose pliusas yra kuriamas didesnis ryšys tarp bendruomenės: visi tampa tarsi vienas kumštis, kuris siekia to paties tikslo. Bendruomenės jausmas prisideda prie linksmesnio ir gražesnio gyvenimo kaime, kuriame gyventi gera. Galbūt po kurio laiko net jaunimas nebenorės iš tokios bendruomenės bėgti į didžiuosius miestus?
Savanorystės kaime: kaip jos galėtų atrodyti?
Norint pradėti savanoriauti ir rinkti savanorius miesteliuose, nebūtina atidaryti didelę organizaciją ar išsikelti milžiniškus tikslus.
Galima puikiai pradėti nuo savo kaimo ar miestelio. Pavyzdžiui surinkti savanorius ir daryti kaimelyje talkas, organizuoti renginius, varžybas.
Padėkite miestelyje gyvenantiems vaikams, senjorams ar neįgaliems žmonėms. Taip Jūsų miestelis bus tvarkingas, įdomus, jaunimas turės veiklos.
Jei pradėsite jūs, kiti miesteliai galbūt pasisems įkvėpimo ir pradės sekti jūsų pavyzdžiu.
„Būk Geresnis“ pavyzdys
Puikus savanorystės mažame miestelyje pavyzdys – organizacija „Būk geresnis“, veikianti Pasvalio rajone, Pumpėnuose. Ši organizacija vykdo veiklą, kuri prisideda prie geresnio žmonių gyvenimo mažuose Lietuvos miesteliuose.
Ir išties, atsiradus šiai organizacija miestelis pražydo kitomis spalvomis. Šioje organizacijoje savanoriauja nuo pačių mažiausių iki pačių vyriausių miestelio gyventojų. Visa bendruomenė yra tvirta, draugiška, siekia geresnio gyvenimo Pumpėnuose.
Ši organizacija su savo savanorių komanda jau antrus metus organizuoja kalėdines akcijas, kurių metu Kalėdų senelio autobusiukas, aplanko daug vaikų, komanda visada būna pasiruošusi programą: su vaikais šoka, dainuoja, deklamuoja eilėraščius.
Panašią akciją komanda organizuoja ir pavasarį prieš Velykas, tik tada vaikus lanko kiškis. Tokiu būdu organizacija atneša daug juoko, džiaugsmo ir laimės miestelio vaikams.
Taip pat, šiais metais jau septintą kartą vyks tradicinė vidurvasario šventė, kuriai savanoriai padeda pasiruošti: tvarko aplinką, galvoja idėjas, padeda išspręsti iškilusias problemas. Ši organizacija ir savanoriai yra tikras pavyzdys, kuriuo galėtų pasekti ir kiti miesteliai.
Galbūt iš pirmo žvilgsnio savanorystė mažesniuose miesteliuose ar kaimuose skamba kaip misija-neįmanoma. Galbūt Jums atrodo, kad tai reikalauja daug pastangų ir laiko.
Vis dėlto, jei tik atrasite savyje drąsos pradėti daryti gerą darbą ne tik sau, bet ir savo miesteliui, esame tikrai įsitikinę, kad jausmas, prisidėjus prie savo bendruomenės gerovės, viską atpirks.
Paulina Urbonavičiūtė
Apie įrašo autorę
Esu Paulina, studijuoju ryšius su visuomene Vilniaus kolegijoje ir šiuo metu atlieku praktiką SAVA platformoje.
Taip pat, savanoriauju „Būk geresnis“ organizacijoje. Nors šiuo metu gyvenu Vilniuje ir laiko savanoriauti lieka mažiau, prisidedu prie organizacijos tiek, kiek galiu.
Iš asmeninės patirties galiu pasakyti, kad prieš atsirandant šiai organizacijai, Pumpėnus matydavau visai kitaip. Norėdavosi iš ten išvažiuoti ir negrįžti. Tačiau dabar viskas apsivertė aukštyn kojom. Dabar tik stebiu kalendorių ir ieškau progos grįžti į namus.
Savanorių ir organizacijos dėka miestelis gražus, sutvarkytas, atsiranda vis naujesnių pramogų ir bendrai pastebėjau, kad mūsų miestelyje gyvena labai nuostabi bendruomenė, kuriuos ši organizacija padarė tarsi vieną stiprų kumštį.